Sektor malého a stredného podnikania potrebuje konsolidáciu a podporu, zhodujú sa odborníci
Hlavným cieľom medzinárodnej konferencie „Postavenie malých a stredných podnikov vo vybranýchhospodárstvach krajín strednej Európy“, ktorú 12. 2. 2016 v Bratislave zorganizovalo Združenie kresťanských podnikateľov a manažérov SR v spolupráci s Fakultou ekonómie a podnikania Paneurópskej vysokej školy bola identifikácia hlavných nedostatkov v prostredí malého a stredného podnikania na Slovensku z pohľadu zástupcov medzinárodných podnikateľských organizácií, domácej akademickej a podnikateľskej sféry, ako aj predstaviteľov zákonodarnej moci, spolu s návrhmi na zlepšenie situácie.
„Stabilita finančného, legislatívneho a regulačného rámca je pre malé a stredné podnikanie v každej krajine kľúčová. Je však nevyhnutné, aby v tomto panovala zhoda naprieč celým politickým spektrom,“ povedal Paul Rübig, prezident SME Global a honorárny prezident SME Europe. Len tak sa podľa neho dá zabezpečiť, aby zákony ovplyvňujúce tento sektor boli jednoduché, jednoznačné a zrozumiteľné, a to v dlhodobom časovom horizonte.
Práve nestálosť právnych predpisov, vysoké administratívne a daňovo-odvodové zaťaženie malých a stredných podnikateľov (MSP) bolo predmetom kritiky prítomných zástupcov podnikateľskej sféry. „Napriek faktu, že sektor MSP je na Slovensku najväčším zamestnávateľom a tvorcom viac ako polovice HDP (64,6%), štát problémom podnikateľov nevenuje dostatok pozornosti,“ povedal Marián Faktor. Poukázal pritom na potrebu čo najrýchlejšieho zjednodušenia a konsolidácie situácie najmä v daňovo-odvodovej oblasti, kde by kompetencie a povinnosti mali, podľa jeho názoru, prejsť pod jednu z existujúcich inštitúcií, s cieľom eliminovať zbytočnú a duplicitnú byrokraciu pre podnikateľov. Zdôraznil zároveň potrebu kvalitnej zdravotnej starostlivosti a prevencie chronických ochorení, ako jeden z kľúčových faktorov ovplyvňujúcich kvalitu ľudských zdrojov produktivitu práce, nielen v sektore malého a stredného podnikania.
Nie sú to však iba problémy praxe, ktoré sú príčinou súčasných problémov v malom a strednom podnikaní. Upozornila na to vo svojom príspevku vysokoškolská pedagogička Kajetána Hontyová. „Naše vysoké školstvo síce produkuje množstvo absolventov, ktorí však po ukončení štúdia nemajú praktické zručnosti, z čoho vyplýva problém ich uplatnenia sa na trhu práce. Problémom je aj nesúlad ich kvalifikácie s potrebami praxe,“ pripomenula K. Hontyová, ktorá riešenie vidí v aplikácii takého modelu vzdelávania na Slovensku, ktoré bude viac zodpovedať požiadavkám trhu s ohľadom na víziu minimálne ďalších 5 až 10 rokov.
Ako vyplynulo z ďalších záverov konferencie, k náprave súčasných problémov v oblasti malého a stredného podnikania na Slovensku by pomohlo aj systémovo riešiť postavenie živnostníka ako seba zamestnávateľa a to tak, aby mu bola priznaná časť výhod zamestnanca. Odborníci tiež poukázali na potrebu zásadnej reformy systému inštitucionálnej podpory MSP zo strany štátu, ktorá je v súčasnosti fragmentovaná a roztrieštená, s veľkým počtom subjektov s nejasnými kompetenciami. Ďalším z opatrení na zlepšenie stavu MSP na Slovensku bola formulovaná aj potreba zavedenia priebežného systému komunikácie a výmeny informácií medzi podnikateľmi a orgánmi štátnej správy.
Ján Figeľ, podpredseda NR SR upozornil na nízku vymožiteľnosť práva, na nezdravé deformované prostredie vlády jednej strany s deficitom kontroly, spravodlivosti, zodpovednosti. Podnikanie je poslanie, ktoré si zaslúži úctu, podporu a spravodlivé podmienky. KDH ponúka rozumnú politiku a osvedčené kresťanské hodnoty povedal predseda KDH. Viac na kdh.sk
Comments