Reakcia na prejav predsedu Európskej komisie J.C. Junckera
Som rád, že J.C.Juncker vo svojej výročnej správe potvrdil, že počas jeho mandátu sa Schengen udrží. Zároveň ale za KDH apelujem, aby sa dodržiavali aj pravidlá Schengenu a dôsledná kontrola na vonkajších hraniciach. Slovensko pri svojom vstupe muselo investovať veľké prostriedky na zabezpečenie východnej hranice s Ukrajinou, preto Slovensko právom žiada, aby sa hranice Schengenu riadne chránili.
KDH nesúhlasí s tým, že kvóty majú byť povinné. Kvóty neriešia problém zlyhania migračnej a azylovej politiky niektorých štátov Európskej únie. Rovnako nám v príhovore J.C. Junckera chýbalo pomenovanie riešenia. Pokiaľ sa nezasiahne voči genocíde a barbarstvu páchaným Islamským štátom a nebude sa riadne dodržiavať schengenská bezpečnostná politika, tak migračná vlna bude naďalej v Európe narastať.
Zároveň za Kresťanskodemokratické hnutie opakovane zdôrazňujem, že najviac prenasledovanou skupinou vo vojnou zmietanej Sýrii a Iraku sú kresťania. Viera nie je určujúcim faktorom pre prijatie utečencov, ale je veľmi dôležitým prvkom pri strete s našou kultúrou, respektíve pre úspešnú integráciu utečencov do spoločnosti. Preto je logickou aj väčšinová otvorenosť Slovenska pre kresťanských utečencov. Zásadne preto KDH nesúhlasí s výrokom J.C.Junckera, že medzi utečencami neexistuje hľadisko viery, pričom navrhuje zároveň povinné kvóty. Náboženské a kultúrne hľadisko je dnes často podceňovanou dimenziou medzinárodných vzťahov, čo potvrdzuje aj súčasný vývoj v Európe.
Ján Figeľ, predseda KDH
9.9.2015
Comentários