top of page

Reakcia Jána Figeľa k rozhodnutiu prokurátorky ÚŠP

Podpredseda NR SR Ján Figeľ s počudovaním a s prekvapením hodnotí výrok prokurátorky ÚŠP vo veci falšovania údajov pre rozhodovanie vlády o dodatku k PPP kontraktu pri výstavbe diaľnice  D1, ktorý bol vládou Róberta Fica odsúhlasený v marci 2010, krátko pred parlamentnými voľbami. „Rozhodnutie prokurátorky mi pripadá ako nekompetentné alebo stimulované iným záujmom, podobne ako bol samotný skutok falšovania vládnych dokumentov. Jej tvrdenie odkazuje občanom a štátnym úradníkom, že podvádzať nie je trestné, ak sa podvod nakoniec nepodarí zrealizovať…“

Predmetom sfalšovania analýzy boli údaje o rozdiele predraženia nákladov výstavby formou PPP zo sumy 546 miliónov Eur na sumu 29 miliónov Eur, v porovnaní s hodnotou nákladov pri konvenčnom verejnom obstarávaní. V tejto veci podalo trestné oznámenie Ministerstvo dopravy, výstavby a regionálneho rozvoja SR v čase, keď bol jeho riadením poverený Ján Figeľ ako podpredseda vlády. Zo skutku bol obvinený bývalý riaditeľ sekcie PPP ministerstva Peter Havrila, proti ktorému bolo trestné stíhanie zastavené.

Podľa Jána Figeľa v žiadnom prípade nemožno súhlasiť so záverom prokurátorky, že skutok nie je trestným činom. Konanie obvineného nebolo samoúčelné a iste nešlo ani o jeho osobné rozhodnutie, nebolo „na vlastnú päsť”, ale sledovalo jasný cieľ: na základe podvodnej minimalizácie predraženia nákladov výstavby formou PPP vylákať súhlasné stanovisko Ministerstva financií a tým aj vlády Slovenskej republiky dôležité pre Dodatok ku Koncesnej zmluve. Samotná skutočnosť, že Ján Figeľ ako minister nechal zmluvu a dodatky márne uplynúť, nerealizovať predraženú PPP výstavbu a prejsť na súťaže a výstavbu cez eurofondy, nemôže byť dôvodom na vyslovenie záveru, že nedošlo ku trestnoprávnemu konaniu.

Konanie obvineného podľa Figeľa bezprostredne smerovalo k dokonaniu trestného činu podvodu, ale prokurátorka sa ani len nezaoberala možnosťou nižšieho vývojového štádia trestného činu, ktorým je príprava na zločin; a je rovnako trestná.

Zo strany poškodeného (Ministerstva dopravy, výstavby a regionálneho rozvoja Slovenskej republiky) nedošlo k podaniu opravného prostriedku proti uzneseniu o zastavení trestného stíhania. Podľa Jána Figeľa to je od Jána Počiatka ľudia ani nemôžu očakávať. Ako minister financií v prvej Ficovej vláde dopustil rozvrat verejných financií, odsúhlasil enormne predražené PPP kontrakty. Dostal však od premiéra aj „žltú kartu“ za  monacké konzultácie s finančníkmi o výmennom kurze koruny voči euru.

Aj keď uznesenie prokurátorky je právoplatné, chce Ján Figeľ ako ústavný činiteľ urobiť ďalšie kroky v rámci platného právneho poriadku SR. „Ak budeme mlčať, ak nebudeme zodpovedne konať, ak polícia, prokuratúra a súdy nebudú dôsledne dbať na uplatňovanie práva a spravodlivosti, tak sa zlodejom, podvodníkom a ich ochrancom bude dariť viac ako slušným a poctivým ľuďom. Korupcia je rakovinou spoločnosti a ekonomiky. Musíme s ňou zápasiť. Aj keď vzhľadom na súčasné slovenské pomery nemusíme vždy vyhrávať, nesmieme sa nikdy vzdávať“, uzavrel Ján Figeľ.

Čítajte aj blog Jána Figeľa k tejto téme: “PPP áno, ale nie Podvodné, Predražené a Protiústavné”

Ak sa Vám blog páči, môžte ho podporiť na vybrali.sme.sk

Comentarios


Latest - Najnovšie - Actualités
bottom of page