Predseda KDH žiadal Nitru o pomoc
V potemnelej sále sa nad hlavami divákov rozplývajú posledné tóny ľudoviek v modernom strihu. Kandráčovci, skupina obveseľujúca potenciálnych voličov na kortešačkách KDH, sa sťahujú do úzadia. V medziprogramovom tichu vystúpi na pódium predseda kresťanských demokratov Ján Figeľ a chopí sa mikrofónu. Chrbát mu kryje niekoľko ďalších kandidátov do parlamentu. Je krátko pred siedmou hodinou, sedíme v nitrianskej hale PKO a pozorujeme míting KDH. Samotnému podujatiu však predchádzala reťazová reakcia udalostí, ale aj pár naučených fráz. Deň s predsedom sa začal v pondelok ráno o pol deviatej.
Dážď a špliechajúce autá sprevádzajú naše kroky až k centrále kresťanských demokratov v bratislavskej mestskej časti Ružinov. Pár minút pred 8.30 hod. sa usadíme na sekretariáte a čakáme predsedu. Po chvíli sa vo dverách zjaví Ján Figeľ a podáva ruku. “Vitajte, poďme ku mne vedľa,” láka nás do svojej kancelárie. Vstupujeme do priestrannej miestnosti. Nechýba nutné vybavenie akéhokoľvek riadiaceho pracovníka: rozmerný pracovný a skromný rokovací stôl, fotelky. Intelektuálnu vážnosť snaživo podčiarkuje plná knižnica a fotky politických “bôžikov”. Konrad Adenauer, Margaret Thatcherová, Ronald Reagan a ďalší “číhajú” na predsedove rozhodnutia.Figeľ nás usadí do fotelov vedľa vitríny a pridá sa k nám. Nad hlavou mu svieti maketa euromince. “To máme z čias, keď sme prijímali euro. Je tu aj podpis Christine Lagardovej, ktorá bola vtedy ešte ministerkou. Christine Lagarde with love,” hrdí sa šéf KDH suvenírom od súčasnej generálnej riaditeľky Medzinárodného menového fondu.Voľná chvíľa umožní našim myšlienkam zablúdiť do “temnej” minulosti vlády Ivety Radičovej. Predseda SaS Richard Sulík totiž na internete a v médiách odštartoval nové kolo obhajoby na tému konca Radičovej vládnutia, zverejnil esemesky s bývalou predsedníčkou vlády a opäť tvrdí, že za pádom nie sú liberáli, ale “nezmyselné” spojenie hlasovaní o eurovale a dôvere vláde. “To, čo urobili, bolo pubertálne a jeho dnešné vyjadrenia stále svedčia o nezrelosti,” komentuje Figeľ. Predčasný koniec druhej vlády Mikuláša Dzurindu, ku ktorému prispelo KDH, sa obíde mlčaním.
Krátku debatu o “večných” témach ukončil Figeľ pozvánkou do ďalšej miestnosti, kde zasadá kádehácky volebný štáb. Kresťanskodemokratický volebný “think-tank” je rozmiestnený okolo stola a popri raňajkách nezáväzne konverzuje. Predseda sa uloží vedľa šéfa štábu Dáriusa Hatoka. Figeľ začne zhurta a konštatuje, že kampaň má ešte svoje muchy. “Keď som bol na vojne v Košiciach, pochodovali sme po škvare a veliteľ nám hovorieval: Bylo to dobrý, soudruzy, ale má to ještě rezervy,” zaspomína predseda a zároveň s úsmevom vyšle kritiku do vlastných radov. Figeľovi sa nepáči nedostatočné zásobovanie straníckymi šálmi. Mali by ich mať aspoň všetci kandidáti. “Vyzerá to športovo, tímovo, keď ich majú,” približuje širší kontext nosenia šálov predseda.Hlavnou témou zasadnutia je večerný míting v Nitre. Do haly, kde sa bude konať stretnutie s občanmi, sa údajne zmestí až tisíc ľudí.Kresťanskí demokrati nie sú maximalisti. Po skúsenostiach z predošlých podujatí by ich uspokojila aj poloplná sála.Pred blížiacou sa tlačovou besedou predseda Figeľ absolvuje ešte skromné intermezzo a losuje výhercov darčekových košov, ktorí sa zúčastnili na predchádzajúcich mítingoch a vhodili do osudia lístok s menom a kontaktom. Pri vyžrebovanej pani Drexlerovej ktosi vtipne nadhodí: Aspoňže nie Draxlerová. Po chvíli napätia a vyjasnených menách šťastlivcov, ktorých KDH oblaží darčekovým košom, čaká predsedu monitoring médií a porada pred nadchádzajúcou tlačovkou.
Oprášený bocian Kristián
Zatiaľ čo predseda Figeľ spriada za dverami stratégiu informovania verejnosti o prorodinných opatreniach, usadíme sa opäť v kancelárii sekretariátu a rozjímame nad časopismi. Odkiaľsi zo zákulisia sa donesie hmkanie známej melódie, tradične vyhrávajúcej vo fiktívnom bare Modrá ustrica z filmu Policajná akadémia. Chodbu pred kanceláriou lemuje fotohistória hnutia. V krátkosti sa tak prejdeme od založenia KDH, výmeny predsedov až do súčasnosti. Počas zastávky pri parlamentných voľbách 2006 si spomenieme na jej dôležitú súčasť a ihneď sa vydáme do kancelárie za šéfkou sekretariátu Zuzanou Karasovou. Nástojčivo sa dožadujeme maskota kresťanských demokratov z volieb 2006 – bociana Kristiána. “Asi bude v sklade v Ivanke,” smutne konštatuje Karasová. Napokon nás však nesklame a z temnôt miniskladu v kancelárii vytiahne aspoň malú náplasť na našu “boľačku” – sploštenú verziu maskota opierajúcu sa o zadnú podperu. Dýchne na nás história.Ale skôr než z nás opadne dojatie z konfrontácie s minulosťou, sedíme na tlačovke. Ján Figeľ po boku s Júliusom Brockom a Milošom Moravčíkom prezentujú prorodinné opatrenia. Figeľ je politik starej gardy so všetkými kladmi aj zápormi. Presne vystriehne moment, kedy použiť momentálne zažité frázy. Novou vyvolenou predsedu je “balíčková ekonomika”. O tej počas dňa hovoril už párkrát. Dohady, či sa mu podarí tromfnúť “zlepenec” Roberta Fica, nechávame bokom. Po tom, ako Ján Figeľ a jeho tím nasýtili davy lačné po informáciách, čaká ho rozhovor pre Českú televíziu.
Boj o krúžky
Je čas na obed a my sa na tri hodiny lúčime s predsedom a definitívne opúšťame centrálu. Poobednou cieľovou destináciou je Nitra, kde majú kádeháci stretnutie s potenciálnymi voličmi. O tretej sa stretávame s predsedom pred rektorátom Univerzity Konštantína filozofa. Figeľ ide na debatu s rektorom. Témou je konferencia univerzít o jazykoch Európy, nad ktorou Figeľ prevzal záštitu. “Vynárajú sa pred nami problémy školstva, ktoré treba riešiť s rôznymi stranami a bol by som veľmi rád, keby sme pri tých diskusiách mohli pohnúť školstvo vpred,” prezradil rektor UKF Ľubomír Zelenický.Presuňme sa však o pár hodín dopredu k mítingu KDH. Je päť hodín a my sa blížime do nitrianskeho PKO. Hoci míting sa začína až o hodinu, spolu s nami sa do budovy postupne trúsia potenciálni voliči kresťanských demokratov. Pred vchodom do budovy zvádzajú urputný boj o krúžky kandidáti na poslancov. “To najlepšie na koniec. Som z neďalekých Urminiec,” hlása Peter Bobula. Ľudia dostávajú do rúk letáky s podobizňou kandidátov a číslom, pod ktorým kandidujú. Poväčšine vidíme prichádzať staršie ročníky.
Potleskomer v polovici
Vestibulu PKO zvukovo dominuje neďaleká obrazovka s defilujúcimi tvárami kandidátov a útržkami z ciest KDH po Slovensku. “Sme z predmestia Nitry. Predtým sme volili SDKÚ, ale tí sa nám stratili. Tak na 80 percent sme presvedčení voliť KDH, ale ešte uvidíme,” hovorí asi štyridsiatnik Jozef, ktorý nám odmietne prezradiť priezvisko.Po krátkej sondáži sa v predsieni estrádnej haly zjaví aj Ján Figeľ. “Som príjemne prekvapený,” pookrial predseda, keď sa obzrel po okolí a odhadol účasť. Nevyhnutne prišlo na podávanie rúk so známymi aj neznámymi a po tejto uvítacej cerémónii sa presúvame do sály. Blíži sa začiatok programu.Atmosféru sprudka rozvíri skupina Kandráčovci, ktorí si svojimi modernými intepretáciami ľudoviek ihneď získajú dav na svoju stranu. V sále môže byť asi 500 ľudí, takže očakávania volebného štábu sa naplnili. Ich odhad však nebol správny. Hovorkyňa KDH Nataša Žembová nás usmernila, že v PKO je 600 miest na sedenie. Sála tak pôsobí takmer “vypredane”. Líder skupiny Ondrej Kandráč vie, ako na prostého slovenského diváka. Pomedzi pesničky utrúsi pár vtipov na tému alkoholu a svokier a dav buráca smiechom. “Oj mama, mama, ľubľu cigana Jana,” zakončujú ruskou pesničkou prvú časť vystúpenia Kandráčovci. Po tom, čo odznejú posledné tóny, vystúpi v zavládnutom tichu predseda Figeľ. Garde mu robia Pavol Hrušovský, Miloš Moravčík, Miroslava Szitová a pár ďalších kandidátov.
“Pomôžete nám?”
“Každá rieka žije z prameňa,” zaznelo v úvodnom príhovore predsedu a líškal sa Nitranom vznikom KDH práve v ich meste. “Dnes máme stabilnú vládu, ale stabilita je málo,” zopakoval frázu, ktorú sme dnes počuli už asi po tretí raz. Keby sme mali potleskomer,Figeľ by na jeho škále vystúpal zhruba do polovice intenzity kandráčovského ohlasu. Dav poväčšine roztlieskavali ľudia z prvých radov, čo boli kandidáti KDH. Nitranom zároveň predstavoval volebný program a ambíciu pretaviť ho do vládneho programu. “Pomôžete nám?” burcoval ľudí Figeľ plný odhodlania. Očakávaná odpoveď “áno” pôsobila mierne rozpačito. Ľudí, podľa všetkého, viac zabávali Kandráčovci.Nutná politická vložka sa priblížila k svojmu koncu vystúpením ďalších členov hnutia. A ku koncu sa blížil aj náš deň s predsedom. Odsledovaním pódiovej agitácie sme teda zavŕšili naše stretnutie s predsedom KDH Jánom Figeľom a večernou tmou sa odplížili späť do hlavného mesta.
Článok nájdete na hnonline.sk
Comments