Nedajme si zobrať November!
V historickej budove SNR sa pod záštitou podpredsedu NR SR Jána Figeľa dnes konalo slávnostné podujatie za účasti viacerých významných hostí z novembra 89. Medzi inými to boli Milan Kňažko, Ján Budaj, Filip Vagač a Ján Čarnogurský. Na úvod zaznela hymna Slovenskej republiky a historické zábery udalostí z Novembra 89 na Námestí SNP v Bratislave a Václavskom námestí v Prahe.
Podpredseda NR SR Ján Figeľ vo svojom príhovore zdôraznil význam slobody a svedomia každého jednotlivca. „Nedajme si zobrať November 89, lebo bez slobody a demokracie by nebolo ani slovenskej štátnosti, ani európskej integrácie,“ vyhlásil Ján Figeľ. Poďakoval veľvyslancom západných krajín za ich pomoc Slovensku počas ťažkých časov komunizmu, ale aj následného transformačného obdobia. „Rozsiahla nezamestnanosť, rekordné zadlženie, rastúci vplyv oligarchie, či všadeprítomná korupcia – to sú veľké neduhy dnešnej spoločnosti,“ poukázal na niektoré problémy Slovenska podpredseda NR SR Ján Figeľ.
Následne spomenul tri pokušenia, ktoré sú dnes zvlášť nebezpečné pre našu spoločnosť. „Prvým pokušením je hľadanie vodcu, ktorý všetko zariadi, ktorý prinesie istoty. Druhým je ľahostajnosť k dianiu okolo nás, k stavu vecí verejných. A tretím pokušením je utiekanie sa k ideológii, ktoré vždy prinieslo neblahé následky,“ uviedol Ján Figeľ. Preto je podľa neho dôležité nepodľahnúť, ale stavať na skutočných základoch.
Disident a bývalý politik Ján Čarnogurský vo svojom krátkom vystúpení spomenul dôležitosť mierovej politiky slovenského národa. Takisto poďakoval ľuďom, ktorí na námestí požadovali jeho prepustenie z väzenia. Tribún Novembra Milan Kňažko pripomenul prítomným, že nemožno obviňovať November z toho, čo priniesť ani nemal. „Okrem slobody priniesol aj iné hodnoty – sľúbili sme viesť dialóg s verejnosťou, pričom dnes sa veľa deje práve za zatvorenými dverami. Takisto sme sľúbili si hovoriť pravdu, no dnes si často utkvelú predstavu zamieňame za pravdu,“ uviedol Milan Kňažko.
Ďalší tribún Novembra Ján Budaj zdôraznil význam iniciatívy jednotlivca a jeho osobnej zodpovednosti. Príkladom toho bola aj zmena jedného slova v slovenskej hymne, ktoré začalo vyjadrovať aktívny prístup namiesto pasívneho prístupu verejnosti. Zároveň aj v týchto dňoch sa ukázala váha verejnej mienky pri kauze predraženého nákupu v Piešťanoch. Filip Vagač z Nadácie Jána Langoša hovoril o zápase, ktorý v týchto mesiacoch prežíva susedná Ukrajina. Práve návšteva ukrajinského prezidenta v tomto čase je podľa neho veľmi symbolická a dôležitá. Vo videopríhovore zúčastnených pozdravil aj kňaz Anton Srholec z Konfederácie politických väzňov Slovenska.
Celým podujatím sprevádzal prítomných moderátor Štefan Bučko a hudobnou vložkou jeho manželka Adriena Bartošová. Na podujatí vystúpili za spoluorganizátorov podujatia Tibor Ujlacky z Ústavu pamäti národa, Katarína Hulmannová z Fóra kresťanských inštitúcií a František Neupauer z Múzea zločinov komunizmu.
Zdroj: kdh.sk
Čítajte aj na hlavnespravy.sk, postoy.sk
Celý príhovor predsedu KDH Jána Figeľa: November 2014
Comments