Mier v Európe a jednota Európy spolu súvisia
Vyhlásenie predsedu KDH a podpredsedu NR SR Jána Figeľa
Koniec II. svetovej vojny a víťazstvo nad fašizmom a nacizmom v Európe v roku 1945 vytvorili podmienky pre zmierenie, obnovu a novú spoluprácu na našom kontinente. Vďaka prijatiu Schumanovho plánu v roku 1950 sa to na západe kontinentu aj podarilo. Slovenský národ sa však zakrátko spolu s ďalšími národmi strednej a východnej Európy ocitol v područí stalinského komunizmu a ideológie triedneho boja. Až pád totalitných režimov priniesol týmto národom príležitosť na pripojenie sa k spoločenstvu slobodných a demokratických krajín. Náš “návrat do Európy” znamenal znovuzjednotenie kontinentu.
Deň víťazstva nad fašizmom (8. máj) a Deň Európy (9. máj) nasledujú v kalendári po sebe. Vzťah medzi dvoma dôležitými udalosťami a sviatkami novodobej Európy nie je náhodný. Schumanova deklarácia pre zjednotenú Európu mohla zapustiť korene a prinášať ovocie mieru, stability a rozvoja iba v prostredí, ktoré odmieta totalitné ideológie a vojnovú likvidáciu, ktoré si ctí slobodu a ľudskú dôstojnosť každého, ktoré je schopné zmierenia i solidarity.
Je dobré poznať vlastné dejiny a pripomínať si historické súvislosti, aby nám nezovšedneli veľké a početné ľudské obete a tvorivé úsilie predchádzajúcich generácií; aby sa formovalo vedomie dôležitosti princípov, na ktorých žije každé slobodné spoločenstvo. Aj vstup Slovenska do zjednotenej Európy prišiel až po skončení ďalšej vojny – studenej – a po osvojení si hodnôt a pravidiel, ktoré nás s takýmto spoločenstvom zbližujú a spájajú. Mier, sloboda, demokracia, právny štát, spoločná Európa – to nie sú samozrejmé skutočnosti, nie sú raz a navždy dané konštanty. Vyžadujú si občiansku i národnú zrelosť, angažovanosť a zodpovednosť.
Májové výročia nie sú len príležitosťou pre úctu a spomienku. Sú aj pozvaním k aktívnej účasti v blížiacich sa voľbách do Európskeho parlamentu. KDH odmieta extrémizmus a populizmus, ktoré sa šíria v Európe i na Slovensku. Občania vo voľbách rozhodnú, či bude Európska únia smerovať k novým ideológiám, oslabovaniu rodiny ako prirodzeného spoločenstva, k prehlbovaniu nezamestnanosti a zadlžovaniu, alebo sa vydá na osvedčenú cestu, ktorú iniciovali francúzski a nemeckí kresťanskí demokrati. Je to cesta podpory zamestnanosti, silnej rodiny a rastu ekonomiky a životnej úrovne. Takýto program, rozsiahle európske skúsenosti a osvedčených predstaviteľov tejto cesty dnes občanom ponúka KDH.
8. máj 2014
Ján Figeľ, predseda KDH a podpredseda NR SR
Čítajte aj na webnoviny.sk, topky.sk
Comments