KOMENTÁR Jána Figeľa: Mladý populista ničí kolísku demokracie
KOMENTÁR – Vývoj v eurozóne koncom minulého roka potvrdil, že ozdravenie a konsolidácia financií a ekonomík je možná. Dokonca aj Grécko dosiahlo za minulý rok primárny rozpočtový prebytok (bez zarátania dlhov) a v poslednom kvartáli aj hospodársky rast! Začiatkom roka, po predčasných voľbách, však táto krajina – kolíska demokracie nastúpila na veľmi riskantnú cestu. Konzervatívneho premiéra Antonisa Samarasa nahradil mladý ľavicový populista Alexis Tsipras. Znamenalo to odklon od postupnej stabilizácie financií a ozdravovania gréckej ekonomiky a Grécka ako štátu.
Euroval (EFSF) a následne Európsky stabilizačný mechanizmus (ESM) sa vo vládach a parlamentoch krajín eurozóny neprijímal ľahko, ale čas ukázal, že mal a má zmysel. Totiž v roku 2011, kedy bol prijímaný nový systém, hrozilo zrútenie nielen gréckej ekonomiky, ale aj talianskej, španielskej, portugalskej a írskej. Pamätáme si ešte na skupinu ohrozených krajín PIIGS ? Trhy nedôverovali euru a strácala sa nádej, že euro ako spoločná mena prežije. Finančná kríza, ktorá prepukla po spľasnutí hypotekárneho trhu a krachu bánk (ako prvá Lehman Brothers) v USA, sa preliala do Európy.
Môžeme spätne vytýkať nedodržiavanie vlastných pravidiel v rámci Paktu stability a rastu, ale v čase krízy a ohrozenia sú potrebné účinné opatrenia. Ak by euroval nevznikol alebo ak by tento projekt zlyhal, tak hrozil reálny rozpad eurozóny a prehĺbenie ekonomickej krízy v Európe. K tomuto, našťastie, neprišlo a dnes sú Taliansko, Španielsko, Írsko a Portugalsko stabilizované ekonomiky. A stabilné a dôveryhodné je aj euro. Dnes už nikto nespochybňuje, že keby aj Grécko vystúpilo z eurozóny, tak našu spoločnú menu euro to neohrozí. Dnes su eurozóna a euro stabilné. To je najdôležitejšie aj pre ľudí na Slovensku, že dnes sa nemusia kvôli situácii s Gréckom obávať vážnej finančnej krízy. Tí, ktorí by sa ale mali obávať, sú Gréci. Ich vlastné rozhodnutia ich vytláčajú von z Eurozóny. Viac na aktualne.sk
Comments