J. Figeľ: „Junckerov balík“ nie je a nemá byť v protiklade s konsolidáciou verejných financií
“Strategické investície vo forme tzv. Junckerovho balíka nie sú a nemajú byť vprotiklade s konsolidáciou verejných financií. Odpoveď nie je buď investíciealebo zodpovedný rozpočet. Odpoveď je aj, aj. Ľavica volá po investíciách,pravica po komplexnom prístupe, kde strategické investície sú kombinované spotrebnými štrukturálnymi reformami a s rozumnou konsolidáciou rozpočtu.” Taktovyjadril predseda KDH politický názor na hlavnú tému dnešného summitu lídrov EÚv Bruseli.
Podľa neho aj Slovensko potrebuje takýto zodpovedný, vyvážený prístup vlády na troch kľúčových pilieroch. “Vláda SMERu však odkladá dôležité štrukturálne reformy, pretože nie sú ani ľahké, ani populárne. Zdravotníctvo je zadĺžené, upadá školstvo, veda a výskum, regionálne rozdiely narastajú, nezamestnanosť je dvojciferná a dlh krajiny rekordný. A k tomu rozsiahla korupcia a nízka vymožiteľnosť práva. Do takého prostredia sotva prídu strategické investície, zvlášť súkromné!”
Na summite EĽS po prvýkrát dve hlavné inštitúcie EÚ reprezentovali ich noví predstavitelia, nominovaní ľudovcami: Donald Tusk ako predseda Európskej rady a Jean-Claude Juncker ako predseda Komisie.
Lídri EĽS diskutovali aj o situácii na Ukrajine a v Rusku. Nová vláda a parlament v Kyjeve podľa nich musí rezolútne konať, aby naštartovala kolabujúcu ekonomiku a verejné financie, aby účinne potierala korupciu a presadzovala zákonnosť. Východné regióny zasiahnuté konfliktom by mali dostať ďalšiu humanitárnu pomoc. O novej finančnej výpomoci Ukrajine vo forme pôžičky sa vedú rokovania.
Podľa predstaviteľov EĽS nie je dôvod na rušenie hospodárskych sankcií voči Rusku, pretože na prístupe Putinovej vlády ku konfliktu sa v priebehu ostatných mesiacov zatiaľ nič nezmenilo. EÚ však má záujem o dialóg s Moskvou, o skutočný mier na Ukrajine a dôsledné riešenie následkov konfliktu.
Commenti