top of page

Ján Figeľ na Konferencii Svetového fóra pre dialóg civilizácii v Belehrade

Konferencia Svetového fóra pre dialóg civilizácií sa uskutočnila 23.- 26. júna 2013 v Belehrade, hlavnom meste Srbska. Bola po Salzburgu (Rakúsko, 2011) a Weimare (Nemecko, 2012) už tretím stretnutím vedcov, intelektuálov, predstaviteľov politického a duchovného života s cieľom hľadať cesty pre prekonávanie krízy a problémov prehlbovaných globalizáciou a sekularizáciou. Cestu môže ponúknuť moderná kresťanská civilizácia. Tento rok je významný aj 1700. výročím Milánskeho ediktu (r. 313) cisára Konštantína, kedy bolo kresťanstvo vyhlásené za právne slobodné presvedčenie. Tým boli zastavené vlny prenasledovania kresťanov v Rímskej ríši. Účastníci konferencie diskutovali o význame kresťanstva pre súčasnú identitu Európy na základe osobitnej skúsenosti a tradície zo Sv. hory Athos (Grécko). Ján Figeľ vystúpil spolu so srbským patriarchom Irinejom pri otvorení konferencie a na úvodnom plenárnom rokovaní. Potvrdil dôležitosť kresťanských koreňov Európy pre jej identitu, históriu a súčasnosť, osobitný prínos krajín, ktoré prešli totalitou komunizmu a podporu pre integráciu Srbska do Európskej únie. Ako bývalý komisár EÚ pre vzdelávanie a kultúru vyjadril presvedčenie o dôležitom princípe pre formovanie spoločnej Európy:

Základné motto spoločnej Európy je „jednota v rozmanitosti“. Je to motto uisťujúce i ambiciózne zároveň. Je uisťujúce, lebo skutočná európska identita je prirodzene tvorená rôznymi národmi a komunitami, ich zvykmi, históriami, umeniami, tradíciami a náboženstvom. Motto je aj ambiciózne. Zdôrazňuje, že rôznosť neznamená rozdelenie, ale skôr uznanie a prijímanie rôznosti, ktoré nám tým zároveň umožňujú zjednotenie.
Alebo povedané inak: bohatstvo našej rôznosti je štrukturálnym prvkom našej jednoty. Som presvedčený, že zjednotená Európa únia má byť dobre zorganizovaným spoločenstvom kultúr. Ich zjednocujúcou bázou je súlad hodnôt, z ktorých kultúra vyrastá a ktoré svojím pôsobením ďalej rozvíja. Prvou hodnotou tohoto spoločenstva je a má byť dôstojnosť človeka. Dôstojnosť ľudskej osoby spája v relácii voči iným osobám a iným kultúram identitu s otvorenosťou a úctu s dialógom. Mierou kultúrnosti je miera úcty voči dôstojnosti človeka. Inak povedané: kultúru charakterizuje vzťah k hodnote a postaveniu človeka v spoločnosti. Preto je kultúra o tom, ako človek, komunita, národ vníma a rozvíja svoje vzťahy vo vlastnom vnútri a zároveň vo svojom okolí. Len vzájomná úcta, ktorá sa stane vedúcim princípom Európy, môže vytvoriť ozajstné vedomie spolupatričnosti medzi obyvateľmi Európy.(na fotografii vľavo Ján Figeľ so srbským patriarchom Irinejom, vpravo Sv. hora Athos)

Comments


Latest - Najnovšie - Actualités
bottom of page