Figeľ: Práca v nedeľu je znakom chudoby, nie bohatstva
Kresťanskodemokratické hnutie (KDH) navrhuje zmenu Zákonníka práce tak, aby počas nedieľ a štátnych sviatkov boli maloobchodné predajne zatvorené. Vytvára tak aspoň jeden deň v týždni, kedy môžu tráviť matky s deťmi celý deň. Výrazne totiž prispieva k zosúladeniu pracovného a rodinného života aj tým, že zvyšuje sociálnu ochranu zamestnaných a zároveň im umožňuje plniť si svoje rodinné a rodičovské funkcie.
“V Európe je sviatočný charakter nedele chránený zákonom takmer vo všetkých členských štátoch EÚ, ale i mimo nej, napr. v Nórsku či Švajčiarsku. V Európskej únii máme pritom na Slovensku najvyšší podiel (19,1 percenta) pravidelne pracujúcich počas nedele,“ uviedol predseda KDH Ján Figeľ. KDH sa podarilo presadiť voľnu nedeľu aj do programu Európskej ľudovej strany, ktorá vyhrala nedávne eurovoľby nielen na Slovensku, ale aj v celej Európe.
KDH iniciovalo a presadilo návrh uznesenia v dlhodobom programe Európskej ľudovej strany (EPP) ktorej je v Európskom parlamente členom. Jeho znenie je:
“Zamestnanci, prevažne ženy, vykonávajúce prácu v predajniach, sa počas sviatkov nemôžu venovať svojim rodinám. Ochrana manželstva, rodičovstva, rodiny a osobitne detí je garantovaná Ústavou SR . Touto zmenou Zákonníka práce chceme zvýšiť ochranu zamestnancov prostredníctvom zvýšenia počtu dní, počas ktorých nie je možné nariadiť prácu,” vyhlásil Július Brocka. Mnoho najmä žien pracujúcich v maloobchode musí dnes často za minimálnu mzdu pracovať aj počas nedieľ a nemôže tak byť s rodinou.
“Navrhujeme rozšíriť počet dní, počas ktorých nebude možné nariadiť prácu, ktorou je maloobchodný predaj, o všetky nedele a štátom uznané sviatky. Chceme, aby nedeľa bola dňom voľna pre každého,” doplnil spolupredkladateľ návrhu Alojz Přidal. Přidal zdôraznil, že v západných krajinách sú supermarkety v nedeľu a vo sviatky štátom uznané zatvorené, pričom to nijako neohrozuje hospodárske výsledky krajiny.
Podporné stanovisko tomuto návrhu zákona vyjadrili aj Nezávislé kresťanské odbory Slovenska (NKOS), Konfederácia odborových zväzov (KOZ) SR a Odborový zväz pracovníkov obchodu a cestovného ruchu. V týchto dňoch sa spúšťa aj iniciatíva mimovládnych organizácii, ktorá chce vyzvať poslancov k prijatiu tejto významnej zmeny, ktorá zlepší postavenie zamestnancov na Slovensku.
Pozrite si záznam TB na teraz.sk
Čítajte aj na pravda.sk, hlavnespravy.sk
Comments