Figeľ: Balíčková politika Fica je karikatúrou sociálneho štátu
Tvrdí síce, že Smer ide v línii KDH, keď ide o ochrane Slovenska, ale slová chvály pre Roberta Fica aj tak nemá. Ako totiž tvrdí, DNA Smeru je nastavená inštinktívne proti transparentnosti. Predseda KDH Ján Figeľ.
Čo by ste urobili za prvých 100 dní v prípade, že by ste boli vo vláde?
Najdôležitejšie sú zmeny personálne, keďže súvisia priamo s voľbami. Slovensku treba nových zodpovednejších správcov, než okamžité prerábanie zákonov. Problém je hlavne v osobách než v systéme.
Treba však zmeniť aj niektoré systémové záležitosti. Preto som presvedčený, že treba urobiť aj zmeny vo verejnom obstarávaní. To je na Slovensku skôr priestorom na zneužívanie, než zodpovedným využívaním našich a európskych peňazí.
Ďalšie zmeny sa týkajú citlivých zmien v súdnictve.
Volebným programom Smeru-SD je do veľkej miery tzv. Tretí sociálny balíček. Je tam niečo, s čím by ste určite nesúhlasili?
Nepoznám všetky balíčkové plány Smeru, ale samotný kontext takejto balíčkovej politiky je karikatúrou a zlyhaním sociálneho štátu. Je to však typické vyvrcholenie vlády Smeru. Namiesto potrebných reforiem sú tu grandiózne plány na balíčkove vlny. Podčiarkuje to prax Smeru baliť peniaze do alobalu. Milióny tak idú mecenášom a len odrobinky občanom.
Čo konkrétne vám teda z tých troch vládnych balíčkov vadí?
Nesystémovosť a neadresnosť. Napríklad pár stoviek detí dostane poukazy na lyžiarske zájazdy. A ostatní sú od macochy? Alebo dostanú aj ostatní, keď budú dobrí a voliť Smer? Najdrahšie býva vždy to, čo vláda dáva zadarmo.
Vlaky zadarmo pritom neboli ani za komunizmu. Ani 17. november nebol o tomto, ale o slobode, právnom štáte, spravodlivosti a slušnej perspektíve. My nie sme proti adresnej a zodpovednej sociálnej politike ale proti nahradzovaniu základných sociálnych zmien.
Keď je 300-tisíc mladých ľudí nezamestnaných, tých žiadne balíčky nezachránia. Tam, kde sa darí korupcii, nemôže sa dariť slušným podnikateľom a rodinám. Čo nie je spravodlivé, nie je ani sociálne.
Aké by boli podmienky KDH pri vstupe do vlády?
Naštartovanie sociálnej politiky a ekonomiky, ktorá je zdravá a udržateľná. Teda orientovaná na rast zamestnanosti, viac než len na rast ekonomiky. A potom podpora prorodinných opatrení, lebo cez rodinu sa dá dosiahnuť násobný efekt. Aj pri výchove novej generácie aj pri vytváraní ekonomickej a sociálnej sily.
Tieto dva prístupy pre nás znamenajú nižšie dane pre pracujúcich a rodiny, lacnejšie nájomné bývanie, tak aby rodiny mohli nielen začať, ale aj rásť. A tiež znamenajú podporu rodinného podnikania, teda realizáciu starej slovenskej múdrosti pod názvom „tri groše“. To je kombinácia viacgeneračného spolužitia, kde to znamená podporu získania bývania plus bonus od detí pre rodičov na dôchodku. A rovnako aj podporu cez odpočítateľné položky pre rodičov detí, ktoré sa pripravujú na zamestnanie.
Máte spočítané, koľko by stáli štát vami navrhované opatrenia?
Máme to spočítané. Vieme to kombinovať do verejných financií tak, aby boli udržateľné a efektívne. Rada pre rozpočtovú zodpovednosť totiž v minulom roku poslala verejnosti jedno dramatické posolstvo, že Slovensko bude čeliť bankrotu, ak neprijme potrebné a rozsiahle reformy alebo nezvýši dane. My dane odmietame zvyšovať.
Povedzte teda konkrétne číslo, či odkiaľ by ste na to zobrali?
Už som naznačil. V oblasti výdavkov sa dajú šetriť stovky, dokonca miliardy eur. A v oblasti príjmov sa dajú zvýšiť, ak nebudeme škrtiť tých, ktorí sú efektívni a úspešní.
Kde sa dá šetriť?
Napríklad na štátnej byrokracii. My sme navrhovali už pred rokmi, aby sa zoštíhlili štátne rozpočtové aj príspevkové organizácie. Navrhovali sme zaviesť tzv. benchmarking – porovnávanie pri verejnom obstarávaní, kde len 10 percent úspor, znamená 400 miliónov eur celkovo.
Ale šetriť sa dá aj pri výstavbe diaľnic. Za našej vlády sme takto ušetrili 2 miliardy eur.
Daňové príjmy za vlády Roberta Fica narástli o štyri miliardy eur. Tie však vo veľkej miere chýbajú strednej vrstve, chýbajú u živnostníkoch, malých a stredných podnikateľov. Sú využívané len na neefektívnu štátnu spotrebu.
Možnosť štátneho bankrotu však Rada pre rozpočtovú zodpovednosť spája skôr s demografickým vývojom.
Áno. Ale to znamená teda zabrať tak, že budeme mať lepšiu prorodinnú politiku a demografickú krivku. A nechceme hovoriť len o kvantite, ale aj kvalite. To znamená aj potrebu školstva, ktoré pripraví schopných a na prácu spôsobilých mladých ľudí.
Alebo teda zvýšime dane. To je však cesta do slepej uličky. Slovensko už dnes komparatívne zaostáva v rámci nášho regiónu.
Prečo by potom prišiel k nám napríklad Jaguar?
Biznis is biznis. Jaguar nestačí ako odpoveď na problémy Košického, Prešovského či Banskobystrického kraja. Dokonca práve štvrtá automobilka môže znamenať to riziko, na ktoré Robert Fico často upozorňoval v minulosti, keď obviňoval Dzurindovu vládu z robenia monokultúry na Slovensku.
Nenahradí to teda zdravé a potrebné opatrenia napríklad v oblasti zamestnanosti. Ak by sa stovky miliónov, ktoré sa ponúkli tejto automobilke, ponúkli vo forme daňových úľav alebo konkrétnych stimulov pre malé a stredné firmy, Slovensko by sa mohlo nadýchnuť a reálne konkurovať susedom. Veď prečo Česi a Poliaci majú pomerne nízku nezamestnanosť oproti nám?
Vy ste kritizovali Smer za to, že svojimi ľuďmi obsadil aj kontrolné orgány ako Najvyšší kontrolný úrad či Úrad pre verejné obstarávanie. Môžete garantovať, že by ste ich dali do rúk opozícii v prípade účasti KDH vo vláde?
Určite by mali byť tieto posty dôveryhodne obsadené tak, aby napĺňali podmienky zákona a očakávania verejnosti. Určite by sme sa tým teda zaoberali. Aj keď treba pripomenúť, že zákon vyžaduje aj ďalšie podmienky.
Aj na politickom ihrisku je potrebné mať viac svetla a transparentnosti. Napriek hlasovaniu Smeru my sme dokázali prijať zákon o zverejňovaní zmlúv, čo bolo veľmi prínosné pre Slovensko.
DNA Smeru je inštinktívne nastavené proti transparentnosti. My máme v našom programe pripravených viacero konkrétnych protikorupčných opatrení.
Otázne je, s kým budete napĺňať váš program?
KDH je pripravené na spoluprácu na báze hodnôt a programu. Je to však otázka aj na ďalších možných partneroch. My sme pred rokom predstavili stratégiu s názvom KDH plus. Aj vďaka nej sa rozšírili naše rady na všetkých úrovniach. Takže v prvom rade budeme napĺňať program prostredníctvom našich ľudí. Ohľadom ostatných strán, na to dajú odpoveď voľby.
S Ficovým dedičstvom, ktoré je plné demagógie a marketingu, nebude ľahké viesť túto krajinu.
Viacerí analytici tvrdia, že miesto po SDKÚ-DS zabrala strana #Sieť. Je Radoslav Procházka tým lídrom, ktorý by mohol viesť pravicu, a teda aj koalíciu?
Rado Procházka veľmi často mení názory v zásadných otázkach. Ešte neprešiel voľbami a už sa tu pasuje za gazdu. Je ľahšie vyvolávať očakávania a oveľa ťažšie ich napĺňať.
Mali sme tu už viacero strán, ktoré však nevydržali dlhšie. Preto nie je vhodné poukazovať na starých politikov. Skúsenosti by mali byť výhodou, a nie na obtiaž. Slovenský parlament je dnes plný adolescentnej a pubertálnej politiky. Niektorí si neuvedomili, že povalením vlády nezachránia Slovensko.
Pokiaľ by mali vládnuť stredopravé strany, tak budú musieť byť všetky v koalícii. Viete si predstaviť, že by ich viedol Radoslav Procházka a takéto zoskupenie by vydržalo celé štyri roky?
Trochu predbiehate. Rozhodujúce sú voľby a nie prieskumy. Za štyri roky v štyroch voľbách (prezidentské I. kolo, európske, komunálne a regionálne) Robert Fico nezískal viac ako tridsať percent. Prečo by teraz mal mať štyridsať?
V posledných parlamentných voľbách mal Smer viac ako mu predpovedali prieskumné agentúry.
To boli gorilie voľby. Preferencie získal vďaka vlastným gólom pravice, a nie jeho umením. Podľa mňa voľby, ktoré na Slovensku prebehli za posledné štyri roky, jasne hovoria, že Robert Fico nezopakuje výsledok z roku 2012.
Slovensko sa musí vrátiť ku koaličným vládam. Vláda jeden strany bola skôr výnimkou. KDH vždy uprednostňovalo pravicové koalície, ako to bolo napríklad v roku 2010. Pritom sme vtedy dostali ponuku od Smeru.
Lenže výsledkom Radičovej éry je, že zvyšok bývalej koalície nevie zabudnúť Sulíkovi položenie vlády a Béla Bugár nedokáže rokovať s Igorom Matovičom.
Ťažko môžem hovoriť za druhých. My nie sme zaujatí. Nechceme robiť rovnaké chyby, aby za ne platili ľudia. Sme pripravení na spoluprácu, aby sa Slovensko pohlo dopredu a nezadlžovali sme nasledujúce generácie.
Smer dlhodobo žmýka strednú triedu, aby mohol rozdávať a odlievať svojim. Preto sme povedali, že s tandemom Fico – Široký vládnuť nebudeme.
Aj by ste si stavili na to, že Smer bude mať menej než 30 percent?
Ja to nehlásam ako istotu. Nevidím však dôvod, prečo by mal mať viac ako 40 percent. Kde sú tie veľké výsledky, ktoré ohlasoval Robert Fico? Kde je jedna zdravotná poisťovňa?
Vy hovoríte, že nechcete po voľbách Smer doplniť, ale ho nahradiť. Keď sa pozrieme na bilbordy, tak Smer hlása, že chce chrániť Slovensko, vy hovoríte o bezpečnom domove. Aký je v tom rozdiel?
Smer skôr ide v našej línii. KDH je tu od roku 1989 a bezpečnostnú agendu opakujeme preto, lebo je to prvoradá úloha štátnej moci. To nesúvisí teraz s migrantmi.
Bezpečný domov je pre nás napríklad správanie sa slovenskej polície, keď ešte počas prvej vlády Roberta Fica dala do ruksaku nevinnému človeku výbušninu alebo dala majáky rôznym spriazneným ľuďom, prípadne nevyšetruje niektoré kauzy. Bezpečný domov je aj o tom, že otec a matka majú prácu atď. Toto nás odlišuje od strany Smer.
My sme hlasovali proti teroristickému balíčku. Nie však preto, že by sme ho podceňovali, ale nechceme dávať viac moci tým, ktorí ho už majú.
Spomínali ste prepojenia Smeru a oligarchov. Ale aj váš exminister zdravotníctva Ivan Uhliarik spolupracoval s finančnou skupinou Penta. To vám neprekáža?
Robert Fico je majster populizmu a osočovania. Ivan Uhliarik nikdy nebol v obchodnom alebo zamestnaneckom vzťahu s finančnou skupinou Penta na rozdiel od Viliama Čisláka alebo Zuzany Zvolenskej, ktorá bola vysoko postavená v zdravotnej poisťovni Dôvera. Tejto poisťovni sa podarilo odliať 400 miliónov eur zo zdravotníctva a zo Slovenska.
Ivan Uhliarik pomáhal odvrátiť Všeobecnú zdravotnú poisťovňu od nútenej správy, keď ju dovtedy viedla Zuzana Zvolenská. Ak by konal v zhode s Pentou, tak by štátnu zdravotnú poisťovňu jednoducho nechal padnúť. Dnes je jasné, prečo Robert Fico útočil na Uhliarika. Záujem Smeru v zdravotníctve enormný.
Za našich vlád sa neprispôsobovali zákony finančným skupinám a oligarchom na rozdiel od Roberta Fica, keď sa napríklad kvôli Váhostavu menila legislatíva.
Tento rozhovor nájdete na aktuality.sk
Comments