top of page

Figeľ: Čižnárovi treba skrátiť funkčné obdobie

Opatrenia Siete sú toaletný papier, treba vymeniť Čižnára, hovorí predseda KDH Ján Figeľ.

JF, aktuality

Predseda KDH Ján Figeľ by chcel, aby sa nová vláda po voľbách zaoberala skrátením funkčného obdobia generálneho prokurátora Jaromíra Čižnára. Ten je zvolený na sedem rokov, momentálne je vo funkcii dva roky.

“V podmienkach Roberta Fica, s kým by vládol, chýba boj s korupciou, právny štát, účinná spravodlivosť, čo je pre nás podstatné,” povedal Figeľ v rozhovore pre Denník N. “Som presvedčený, že budúca koalícia, ak jej bude záležať na ozdravení pomerov na Slovensku, aj preto, aby tu bol účinný boj za spravodlivosť, sa bude musieť zaoberať tým, ako skrátiť funkčné obdobie aktuálneho generálneho prokurátora, lebo to je kľúčová postava.”

Figeľ hovorí, že ak by prijali zmenu zákona, do leta by Čižnár mohol vo funkcii skončiť. “Nastupoval do pozície tam, kde nastúpiť nemal, dokonca verejne vyhlasoval, že počká na rozhodnutie Ústavného súdu v kauze Čentéš a nepočkal, lebo spolužiak ho presvedčil. Čím a prečo ho presvedčil?” Spolužiakom Čižnára z vysokej školy je premiér Fico.

Figeľ si myslí, že výmena Čižnára je pre boj s korupciou kľúčová.

Predseda KDH zároveň skritizoval aj protikorupčné opatrenia, ktoré navrhuje Sieť. “Im stačia schránočky a hmotná zodpovednosť verejných činiteľov, to je nula, zero nič. Procházkove podmienky sú toaletný papier. To, keď príjmeme zajtra, nič sa na Slovensku nezmení. Ak sa však zmení generálny prokurátor, môžete vidieť možno rumunský vývoj.”

V Rumunsku už protikorupčná jednotka zatkla aj premiéra a výrazne vyšetruje korupciu aj vrcholových politikov.

Čižnár je podľa Figeľa najvplyvnejšia osoba v systéme, ktorá ovplyvňuje aj špeciálnu prokurátoru. “Nie som spokojný, objektívne sa to dá vnímať kriticky a dokonca mu teraz predĺžili mandát s tým, že kým nebude zvolený nový, tak bude on. Na NKÚ to trvalo tri roky, tu to bude trvať, kým budú mať vplyv,” povedal Figeľ.

Čižnár: Hovorí to člen vlády, za ktorého sa pravdepodobne korumpovali poslanci

Čižnár vníma Figeľove vyjadrenia ako predvolebné.

„Z vyjadrenia pána Figeľa a jeho politického podtónu vyplýva evidentná neznalosť zákona, ktorá sa týka dôvodov a možnosti odvolania generálneho prokurátora,“ napísala Čižnárova hovorkyňa Andrea Predajňová.

„Iba pripomíname, že generálny prokurátor nepovažuje za vhodné bližšie komentovať vyjadrenia politika, ktorý bol podpredsedom vlády, za pôsobenia ktorej existovali závažné podozrenia z korupcie pri voľbe ich kandidáta na generálneho prokurátora,“ dodala Predajňová.

Richard Sulík na stretnutí s Mariánom Kočnerom hovoril, že za hlas v prospech Dobroslava Trnku mohli dostať niektorí poslanci vtedajšej vládnej koalície až 300-tisíc eur. Generálna prokuratúra stíhanie pre podplácanie zastavila s tým, že skutok sa nestal.

Procházka: Účelové zmeny škodia

„Hmotná zodpovednosť je základ, aj z praktického hľadiska, aj z hľadiska rovnosti pred zákonom. Boli časy, keď ju podporovalo aj KDH. Pre vládu vedenú Sieťou to bude jedna z prvých úloh,“ reagoval na Figeľovu kritiku Procházka.

Skracovanie funkčného obdobia Čižnára sa predsedovi Siete nepozdáva. „V slovenských dejinách sa zatiaľ vždy ukázalo, že účelové zmeny zákonov, šité na mieru personálnym potrebám dneška, priniesli viac škody ako osohu.“

Za protiústavné by skrátenie funkčného obdobia Čižnára považoval ústavný právnik Peter Kresák, ktorý kandiduje za Most-Híd. Podľa neho Čižnára zvolili na sedem rokov, a ak by sa funkčné obdobie skrátilo prijatím zákona, išlo by o spätnú platnosť, čo podľa neho nie je možné.

„Kritizovali sme posilňovanie hierarchistickej a monokratickej organizácie prokuratúry v novele zákona prijatej Smerom. Cesta k prokuratúre, ktorá bude garanciou stíhania bez ohľadu na stranícke tričká, je podľa nás v zásadnom posilnení procesnej samostatnosti prokurátorov, to je uvoľnenie rúk jednotlivých prokurátorov v prípadoch, ktoré majú na starosti, a tiež vo výraznom otvorení prokuratúry verejnej kontrole,“ tvrdí Most-Híd.

Figeľ tvrdí, že systémové zmeny, ktoré by do prokuratúry preniesli prvky štátneho zastupiteľstva, by urobili spôsobom, ktorý rešpektuje limity dané ústavou „v rámci širšej reformy prokuratúry ako inštitúcie“.

Pridali by sa SaS aj Lipšic

SaS hovorí, že by KDH podporila. „SaS je vždy za akékoľvek kroky, ktoré by viedli k výmene vedenia prokuratúry, a to generálneho prokurátora, ako aj špeciálneho prokurátora. V tomto zmysle by sme podporili aj návrh KDH.“ Viaceré opozičné strany aj v ankete Denníka N upozorňovali na viaceré kauzy, ktoré neprešli cez špeciálneho prokurátora Dušana Kováčika.

Daniel Lipšic na kandidátke OĽaNO-Nova tvrdí, že Figeľ má v prípade Čižnára pravdu a jeho funkčné obdobie sa skrátiť dá. Myslí si, že by na to postačovala aj obyčajná väčšina v parlamente. Okrem Čižnára považuje Lipšic za kľúčové vymeniť aj špeciálneho prokurátora, policajného prezidenta a šéfa Národnej kriminálnej agentúry.

Skrátením funkcie hrozil aj Fico Čentéšovi

Skrátením funkčného obdobia generálneho prokurátora hrozil v marci 2011 aj Smer. Bolo to predtým, ako koalícia pod vedením Ivety Radičovej zvolila za generálneho prokurátora Jozefa Čentéša. Prezident Ivan Gašparovič ho však nikdy nevymenoval do funkcie. Ústavný súd neskôr povedal, že boli porušené Čentéšove práva, a prisúdil mu aj odškodné, no medzitým Smer zvolil Čižnára a toho už Gašparovič vymenoval.

„Každý, kto sa chce nechať zvoliť za generálneho prokurátora verejne, musí rátať s tým, že bude vo funkcii len dva a pol až tri roky,“ hrozil pred zvolením Čentéša Robert Fico.

Smer na otázky o skrátení volebného obdobia Čižnára neodpovedal.

Článok nájdete na dennikn.sk

Comments


Latest - Najnovšie - Actualités
bottom of page