top of page

Dôstojnosť človeka a náboženská sloboda úzko súvisia



Agendu ľudských práv si dnes uzurpujú rôzne skupiny reprezentujúce ideológie, násilný extrémizmus alebo etický relativizmus. Máme tiež tendenciu zabúdať alebo zanedbávať naše ľudské povinnosti voči druhému človeku a voči spoločnosti.


Pokoj je ovocím spravodlivosti. Jadro spravodlivosti je založené na rešpektovaní základných ľudských práv. A východiskovým princípom ľudských práv je dôstojnosť osoby. Aby sa naša doba stala humánnejšou, musíme sa vrátiť k pôvodnému významu kľúčových dokumentov a definícií v tejto oblasti.


1.Existuje silná a hlboká súvislosť medzi dôstojnosťou každého človeka a náboženskou slobodou pre všetkých


Nasledujúce tri dôležité dokumenty vyjadrujú prioritu ľudskej dôstojnosti – dva sú sekulárne, jeden je cirkevný (náboženský):


a) Všeobecná deklarácia ľudských práv (1948)

Článok 1: Všetky ľudské bytosti sa rodia slobodné a rovné v dôstojnosti a právach. Sú obdarené rozumom a svedomím a mali by sa navzájom chovať v duchu bratstva.

Prvý článok je úvodným článkom. Článok 18 (o slobode myslenia, svedomia a náboženstva) je centrálnym článkom. Obidva hovoria o trojjedinom charaktere osoby: racionalite, moralite a religiozite resp. spiritualite človeka. Výraz dôstojnosť sa vo VDĽP nachádza päťkrát. Dôstojnosť ako pojem je v súčasnosti uznávaná a začlenená v ústavách viac než 160 štátov sveta.


b) Charta základných práv Európskej únie (2000)

Charta uznáva dôstojnosť ako prvú zakladajúcu hodnotu Únie. Rešpektuje a chráni dôstojnosť v Článku 1 Kapitoly 1.


c) Deklarácia II. vatikánskeho koncilu o náboženskej slobode Dignitatis humanae (1965)

„Koncil… vyhlasuje, že právo na náboženskú slobodu má svoj skutočný základ priamo v dôstojnosti ľudskej osoby.“


2. Rešpektovanie ľudskej dôstojnosti je bodom stretnutia pre náboženských a sekulárnych humanistov


Konvergencia rozličných tradícií a koncepcií vedie od spoločnej pôdy (zdieľaného východiska) k spoločnému dobru. Židovsko-kresťanská tradícia hovorí, že ľudia sú stvorení na obraz a podobu Boha. Karamah (arabsky) má koranické korene, keďže anjeli sú žiadaní skláňať sa pred Adamom.

Dôstojnosť je najvyššia hodnota, ktorá každej osobe patrí, a preto presahuje celý materiálny svet. Každá ľudská bytosť je osoba: jedinečná bytosť s intelektuálnym, duchovným a materiálnym rozmerom. Osoba je vždy subjektom, s rozumom, svedomím a slobodou. Len osoba môže mať práva a povinnosti.


3. Práva nemôžu fungovať bez povinností


Mali by sme podporovať vedomie a úctu k ľudským povinnostiam. Kultúra ľudskej dôstojnosti spája dve starobylé etické pravidlá:


Strieborné pravidlo: „Nerobte iným, čo nechcete, aby iní robili vám.“ To je základ spravodlivosti, reciprocity, tolerancie, rovnocenného zaobchádzania.


Zlaté pravidlo: „Robte iným, čo chcete aby iní robili vám.“ To je zdroj súcitu, prijatia, solidarity, charity a lásky.


Dôstojnosť každej osoby vyjadruje rovnováhu a previazanosť práv a povinností, slobody a zodpovednosti. Sloboda bez zodpovednosti neprežije. Moja dôstojnosť ma volá k povinnostiam – ako manžela, otca, suseda, občana.


4. Rovnosť v občianstve ako ovocie rovnosti v dôstojnosti


Rovnocenná dôstojnosť ako morálny princíp má sociálno-politické dôsledky: vyžaduje uznávať a rešpektovať rovnocenné, férové, inkluzívne, dôstojné občianstvo. V dôstojnosti sme si všetci rovní. Podľa identity sme všetci rozdielni (ľudia minulosti, súčasnosti a budúcnosti). Toto nie je problém, ale princíp tvorivosti (na rozdiel od kopírovania alebo klonovania).


5. Dôstojnosť je najlepšia téma pre učenie sa žiť spolu, nielen jestvovať spolu


Sme pozvaní žiť spolu v duchu bratstva. Rozum a viera, veda a náboženstvo hľadajúce pravdu, pracujúce pre spoločné dobro ľudí, môžu viesť našu civilizáciu dopredu a nahor. Dôstojnosť je viac než právo; je to realita, z ktorej sú práva odvodené. Dôstojnosť je každodenný proces učenia, prostredníctvom ktorého objavujeme, čo znamená byť ľudským v každej situácii. Je to najlepšia permanentná lekcia o právach, zodpovednostiach a reciprocite.


Ján Figeľ

Bývalý člen Európskej komisie a Osobitný vyslanec pre náboženskú slobodu mimo EÚ

(Posolstvo odznelo 14. decembra 2023 v rámci Konferencie k 75. výročiu VDĽP v Princetone, USA)


Comments


Latest - Najnovšie - Actualités
bottom of page