top of page

Čaputová odovzdala ďakovné medaily osobnostiam, ktoré sa zaslúžili o vstup do EÚ a NATO

Prezidentka Zuzana Čaputová počas odovzdávania ďakovných medailí v Prezidentskom paláci. (Zdroj: SITA)


BRATISLAVA. Prezidentka Zuzana Čaputová odovzdala ďakovné medaily 28 osobnostiam, ktoré sa zaslúžili o vstup Slovenska do EÚ a NATO.


 Tieto osobnosti sa buď priamo podieľali na prístupovom procese alebo podporovali integračné úsilie SR inými spôsobmi. Informoval o tom hovorca prezidentky Martin Strižinec.


Najdôležitejšie rozhodnutie


Ako prezidentka vo svojom príhovore uviedla, vstup do EÚ a NATO bolo jedným z najlepších a najdôležitejších rozhodnutí v modernej histórii Slovenska.


Prezidentka to pokladá za úspech celej krajiny a všetkých obyvateľov.


„Bolo to úsilie väčšiny politického spektra, odborníkov a odborníčok, diplomatov a diplomatiek, časti médií ale aj širšej odbornej a občianskej spoločnosti, ktorých snahy sa spojili v mene dosiahnutia spoločného cieľa,“ vyhlásila prezidentka s tým, že títo ľudia rozumeli významu členstva Slovenskej republik v EÚ a NATO, verejne ho vysvetľovali a presadzovali.


„Nedá sa oceniť všetkých, ktorí na našom vstupe do EÚ a do Severeoatlantickej aliancie pracovali. Poďakovať však chcem a už teraz môžem všetkým – pričinili ste sa o lepšiu a bezpečnejšiu budúcnosť Slovenska,“ uviedla prezidentka.


EÚ aj NATO sa zmenili


Prezidentka zhodnotila, že za uplynulých 20 rokov sa EÚ aj NATO zmenili.


„Nielen počtom členov, ale aj prehĺbením spolupráce či posilnením kolektívnej obrany. Prekonali sme mnohé krízy, a verím, že úspešne prekonáme aj tie, ktorým ako EÚ a NATO čelíme dnes,“ vyhlásila Čaputová s tým, že napriek mnohým zmenám v oboch zoskupeniach stále platia pravidlá, ktoré platili aj pri vstupe SR, a to, že každá krajina, ktorá sa stáva členom musí byť a zostať fungujúcou demokraciou.


Prezidentka zdôraznila, že je dôležité, aby Slovensko tak ako doteraz bolo partnerom v EÚ a spojencom v NATO nielen na papieri, ale aj konštruktívnym partnerom a priateľom.


„Aby sme sa aj naďalej správali v duchu hodnôt, ochrana ktorých nám vstup do týchto zoskupení umožnila. Rešpekt k týmto hodnotám je totiž tým najsilnejším spojením medzi nami a ostatnými členmi, ale predovšetkým tým najvýznamnejším benefitom pre našich občanov. Toto je naša spoločná povinnosť a bude to aj náš spoločný úspech. Zvládneme to!" uzavrela prezidentka.


Odovzdala ďakovné medaily


Prezidentka odovzdala ďakovné medaily Rudolfovi Schusterovi, Miroslavovi Adamišovi, Bélovi Bugárovi, Martinovi Bútorovi, Milanovi Cerovskému, Mikulášovi Dzurindovi, Andrei Elschekovej Matisovej, Jánovi Figeľovi, Oľge Gyarfášovej, Pavlovi Hrušovskému, Jakabčinovi i.m., Petrovi Javorčíkovi, Radovanovi Javorčíkovi, Milanovi Ježovicovi, Rastislavovi Káčerovi, Ivanovi Korčokovi, Kataríne Kováčovej, Eduardovi Kukanovi i.m., Kataríne Mathernovej, Jozefovi Stankovi i.m., Františkovi Šebejovi, Marošovi Šefčovičovi, Vladimírovi Šuchovi, Magdaléne Vášáryovej, Petrovi Weissovi, Miroslavovi Wlachovskému, Radovananovi Geistov a Andrejovi Matišákovi.Comments


Latest - Najnovšie - Actualités
bottom of page