Buďme solidárni, ale s rozumom
O dôležitosti rodiny pre človeka a pre spoločnosť niet pochýb. Na to, aby sa rodinám darilo, však bolo a je potrebné aj z pozície štátu vytvárať vhodné podmienky. Nie som obhajcom bezbrehého sľubovania, rozdávania a populizmu. Preto som spolu s Jánom Hudackým a kolegami z KDH predložil návrh zákona o rodinnom podnikaní.
Úspech rodinného podnikania
Zákon je koncipovaný tak, aby motivoval a podporoval rodinných príslušníkov pri rozvoji spoločného podnikania – rodinnej živnosti, rodinnej farmy alebo rodinnej obchodnej spoločnosti. Upravujeme daňovo-odvodový systém nastavil tak, aby rodinná živnosť s troma členmi mohla mať ročne o 2500 eur viac ako dnes. Tieto peniaze sa dajú použiť na rozvoj a rast rodinného podniku. Je potrebné znížiť byrokratickú záťaž, aby nemusel každý člen rodinnej živnosti vypĺňať tie isté tlačivá – stačí raz a pre všetkých. Navrhujeme, aby mali rodinné firmy ľahší prístup k financiám na začiatok a prevádzku podnikania.
V Európe je štandardom, že sa vytvárajú rámce pre podporu malých rodinných firiem. Takéto podnikanie má dlhú, kontinuálnu tradíciu. Sú známe rodiny vo svete, ktoré práve spoločnou prácou a snahou rodinných príslušníkov, odovzdávaním skúseností a rodinných receptov z dedov na synov a vnukov vytvorili veľké, uznávané a silné rodinné podniky. Nedávno bol medializovaný prípad o najstaršom hoteli na svete, ktorý vedie jedna rodina nepretržite už 46 generácií, od roku 717. Hotelierka roka 2014 na Slovensku tvrdí, že za jej úspechom je rodinné podnikanie. Viac na hnonline.sk
Comments