top of page

Eurokomisia čelí kritike za zrušenie pozície vyslanca EÚ pre náboženskú slobodu

Rozhodnutie Európskej komisie pod vedením Ursuly von der Leyenovej pranierujú politici aj náboženskí predstavitelia.

Európska komisia (EK) sa rozhodla nepredĺžiť mandát osobitného vyslanca EÚ pre podporu slobody náboženstva alebo viery mimo EÚ, ktorým bol Slovák Ján Figeľ.

Svoje rozhodnutie zdôvodňuje v liste adresovanom International Religious Freedom Roundtable (Okrúhly stôl pre medzinárodnú náboženskú slobodu), ktorý zverejnila na svojej webovej stránke právnická organizácia Alliance Defending Freedom (ADF).

„V tejto fáze sa komisárka Urpilainenová (zodpovedná za medzinárodné partnerstvo EÚ, pozn. red.) rozhodla, že na tento účel neustanoví osobitného vyslanca, a Komisia diskutuje o tom, ako najlepšie pokračovať v podpore uvedených cieľov,“ uviedla v liste Chiara Adamová, vedúca oddelenia EK pre rodovú rovnosť, ľudské práva a demokratickú správu vecí verejných.

Zároveň uznala, že „na celom svete sa útočí na slobodu náboženského vyznania a presvedčenia“, preto je EÚ „odhodlaná podporovať túto základnú slobodu vo svojej zahraničnej činnosti vrátane zahraničných nástrojov“. Spomenula napríklad Európsky nástroj pre demokraciu a ľudské práva, ktorý financoval od roku 2007 projekty vo výške 30 miliónov eur.

Ozývajú sa poslanci, biskupi aj rabín

Rozhodnutie EK neobnoviť platnosť mandátu skritizovali politici z rôznych krajín. Rakúsky parlamentný výbor pre zahraničnú politiku minulý týždeň jednomyseľne schválil návrh uznesenia Rakúskej ľudovej strany a Zelených, ktorým vyzval federálnu vládu, aby „sa na európskej úrovni a v príslušných orgánoch snažila zabezpečiť, aby bola znovu obsadená funkcia osobitného zástupcu Európskej komisie pre slobodu náboženského vyznania a presvedčenia mimo Európskej únie“. O navrhovanom uznesení by mal rakúsky parlament rokovať tento týždeň v stredu.

Podobne 135 členovia nemeckého Bundestagu z rôznych frakcií vyzvali, aby sa pokračovalo v práci osobitného zástupcu EÚ pre náboženskú slobodu. Požiadali nemeckú vládu, aby sa počas nemeckého predsedníctva v Rade EÚ zasadzovala za pokračovanie tejto pozície.

To isté žiadajú aj poslanci združení v Medziskupine pre slobodu náboženského vyznania alebo viery a pre náboženskú toleranciu v Európskom parlamente: „Mandát pre osobitného vyslanca EÚ sa od decembra, keď Komisia von der Leyenovej začala svoju prácu, neobnovil. Potrebujeme viac náboženskej slobody na celom svete a musíme podporovať pozitívny vývoj v tejto oblasti. Apelujeme preto na predsedníčku Komisie, aby čo najskôr obnovila mandát osobitného vyslanca EÚ.“

K tomu vyzýva aj arcibiskup nemeckého Bambergu Ludwig Schick. Eurokomisia má v tejto veci podľa neho „zaujať jasnú pozíciu a naďalej vysoko uprednostňovať ochranu náboženskej slobody na inštitucionálnej úrovni“. Rovnaký postoj deklaroval aj kardinál Jean-Claude Hollerich, predseda Komisie európskych biskupských konferencií (COMECE), či hlavný moskovský rabín Pinchas Goldschmidt, ktorý je predsedom Európskej rabínskej konferencie.

Figeľa v úrade si pochvaľovali

EÚ vyslala pozastavením tohto úradu zmiešané posolstvo a urobila krok zlým smerom, upozorňuje Adina Portaru z advokátskej organizácie ADF: „Vzhľadom na pozitívny vplyv pozície – modelu, ktorý sa teraz zavádza v mnohých krajinách po celom svete –, je ťažké pochopiť, prečo bola pozícia prerušená. Ľudia na celom svete sú kvôli svojej viere vylúčení, väznení, mučení a zabití. V čase rastúcich obmedzení slobody náboženského vyznania dúfame, že EÚ bude presadzovať toto základné právo inými prostriedkami.“

Doterajší osobitný vyslanec EÚ pre náboženskú slobodu Ján Figeľ pre Postoj povedal, že pokračovanie tejto pozície je dôležité pre prenasledovaných ľudí vo svete aj pre dôveryhodnosť samotnej EÚ.

„Táto pozícia je významný príspevok pre mier a udržateľný rozvoj okolo Európy a tiež preventívne opatrenie voči možnej budúcej utečeneckej a migračnej vlne. Bolo veľmi povzbudivé vidieť, ako mnohé členské štáty EÚ nasledovali túto inšpiráciu a obdobne nominovali svojich vyslancov alebo predstaviteľov. Bolo to Dánsko, Spojené kráľovstvo, Poľsko, Nemecko, Litva, Estónsko, Holandsko, Česká republika. Slovensko sa na to pripravuje tiež. Preto vnímam rastúcu potrebu, aby Únia bola v popredí a ponúkla koordináciu a spoluprácu v oblasti politiky a aktivít na podporu náboženskej slobody,“ vyhlásil Figeľ.

Jeho práca podľa ADF a viacerých novinárov prispela k posilneniu EÚ ako „soft power“ pri podpore náboženskej slobody vo svete, keďže bývalý slovenský politik ako diplomat EÚ „dosiahol niekoľko pozoruhodných úspechov“.

Za jeden z nich býva označované oslobodenie pakistanskej kresťanky Asie Bibiovej, ktorú odsúdili za rúhanie a čelila trestu smrti. Pakistanská kresťanka vtedy Figeľovi poďakovala za podporu.

Vznik nového úradu osobitného vyslanca EÚ pre podporu náboženskej slobody alebo viery mimo EÚ ohlásil bývalý predseda Európskej komisie Jean-Claude Juncker. Stalo sa tak vo Vatikáne v roku 2016, kde sa zúčastnil odovzdávania európskej Ceny Karola Veľkého pre pápeža Františka.

Latest - Najnovšie - Actualités
bottom of page