top of page

Europoslanci žiadajú posilniť Figeľov mandát vyslanca pre náboženskú slobodu

Únia podľa správy Európskeho parlamentu nerobí dosť pre ochranu náboženskej slobody vo svete. Odpoveďou má byť posilnenie pozície osobitného vyslanca pre náboženskú slobodu, ktorú v súčasnosti zastáva bývalý predseda KDH Ján Figeľ.

Členovia Európskeho parlamentu v správe poľského poslanca Andrzeja Grzyba (EPP), požiadali Európsku komisiu a členské štáty, aby inštitucionalizovali pozíciu osobitného vyslanca pre náboženskú slobodu. Správu prijal parlamentný výbor pre zahraničné veci (AFET) 6. decembra 2018.

Od mája 2016, kedy Komisia vytvorenie pozície schválila, ju zastáva bývalý eurokomisár pre vzdelávanie a kultúru Ján Figeľ, ktorý jej vytvorenie sám inicioval. Komisia Figeľovi udelila ročný mandát, ktorý už dvakrát predĺžila. Podľa niektorých názorov je jeden rok príliš krátky čas a neumožňuje vyslancovi vytvárať a aplikovať dlhodobé strategické plány.

Ročný mandát nestačí

Europoslanci v správe pochválili Figeľovu prácu. Počas svojho mandátu sa mu podľa nich „podarilo vytvoriť efektívne pracovné siete v rámci európskych inštitúcii.“ Ako pozitívum europoslanci vyhodnotili aj „nepretržitú spoluprácu so špeciálnym zástupcom únie pre ľudské práva.“

Komisiu správa vyzýva, aby prehodnotila súčasné postavenie osobitného vyslanca a jeho inštitucionálne zakotvenie. Podľa správy by sa mandát vyslanca mal predĺžiť na päť rokov, aby sa zhodoval s mandátom Komisie. Tá by mu takisto mala poskytnúť dostatočné ľudské aj finančné zdroje na výkon jeho činnosti.

Správa žiada vytvoriť poradnú pracovnú skupinu zloženú zo zástupcov členských štátov, europoslancov, inštitúcií zaoberajúcich sa otázkami náboženskej slobody, akademikov, občianskej spoločnosti a jednotlivých cirkví.

V súčasnosti nemá Ján Figeľ ako osobitný vyslanec pre náboženskú slobodu v rámci Únie formálny status ani rozpočet. Oficiálne pôsobí ako špeciálny poradca pre Nevena Mimicu, eurokomisára pre medzinárodnú spoluprácu a rozvoj. K dispozícií má jedného asistenta, čo je menej ako obdobná pozícia federálneho komisára pre svetovú slobodu vierovyznania vytvorená v rámci nemeckého vládneho kabinetu.

Únia musí robiť viac

Nejasný stav okolo pozície osobitného vyslanca pre náboženskú slobodu kritizuje aj konzervatívny think-tank ADF International, ktorý sa otázkam okolo tejto témy dlhodobo venuje. Slobode vierovyznania európske inštitúcie podľa jeho zástupkyne Adiny Portaru nepriznávajú dostatočnú dôležitosť.

„Pokiaľ sa Únia chce stať lídrom v ochrane náboženskej slobody a slobody vierovyznania, musí úloha osobitného vyslanca, navrhnutá v roku 2013, prejsť úpravou,“ tvrdí Portaru.

O posilnení Figeľovho mandátu hovoril na podujatí v Európskom parlamente pri príležitosti 70. výročia deklarácie ľudských práv aj výskumník z Cambridgskeho inštitútu pre náboženstvo Pasquale Annichino.

Vo svojom prejave kritizoval Vysokú predstaviteľku Únie pre zahraničnú politiku Federicu Mogheriniovú za jej chýbajúcu reakciu v prípade pakistanskej kresťanky, ktorú oslobodili po ôsmich rokoch väzenia za údajné rúhanie. Jej prípad podporil aj predseda Európskeho parlamentu Antonio Tajani.

Posty pre podporu náboženskej slobody vnikajú vo viacerých členských štátoch. Vlastných vyslancov už menovali nielen v Nemecku, ale aj v Dánsku a Spojenom kráľovstve.

Latest - Najnovšie - Actualités
bottom of page