top of page

CNN: Trumpova vláda musí zodpovedne riešiť tragickú situáciu v Sýrii

Novozvolený americký prezident bude po prevzatí úradu čeliť otázke – bude toto storočie genocíd pokračovať, alebo sa ukončí?

Bratislava 20. decembra (TASR) – Novozvolený americký prezident bude po prevzatí úradu čeliť otázke – bude toto storočie genocíd pokračovať, alebo sa ukončí? Prezidentom sa stane uprostred toho, čo sa nazýva “úplne zrútenie ľudskosti” v Sýrii. Uvádzajú to vo svojom článku publikovanom na CNN osobitný vyslanec EÚ pre presadzovanie slobody náboženského vyznania alebo viery mimo EÚ Ján Figeľ a riaditeľ Projektu obnovy náboženskej slobody na Emory Univerzite pre právne a náboženské štúdiá v Atlante Mark Goldfeder.

Americká veľvyslankyňa pri OSN Samantha Powerová podľa nich tvrdí, že generácia amerických lídrov bola konfrontovaná s krutosťou genocíd v rámci ktorých sa im nepodarilo prijať príslušné účinné opatrenia. “Ak nám vynárajúce sa scény z Aleppa niečo ukazujú, tak je to to, že Trumpova administratíva sa teraz musí popasovať s týmto dedičstvom a jednoducho sa musí usilovať o zlepšenie situácie. Spojené štáty musia prostredníctvom svojej exekutívy vyzvať OSN na to, aby konala,” uvádzajú.

Podľa nich ľudia na celom svete vzhliadajú k USA, EÚ a demokratickému medzinárodnému spoločenstvu s nádejou, keďže v hre sú ich životy.

Súčasné systematické vraždenie, mučenie, zotročovanie, únosy, znásilňovanie a prenasledovanie náboženských a etnických menšín na územiach ovládaných Islamským štátom predstavujú podľa autorov ten istý druh zla, ktoré nachádzame aj v historických knihách. “Za každým, keď nanovo porušíme sľub “nikdy viac” deklarovaný Norimberským tribunálom v roku 1946, čakáme príliš dlho a nepodnikáme dostatok v našom záväzku, aby sme zabránili genocíde či zločinom proti ľudskosti. Označenie genocídy zďaleka nestačí, ale je to dôležitý prvý krok. Pretože ak raz rozoznáme genocídu, Amerika spolu s ďalšími vedúcimi mocnosťami sú povinné konať,” konštatovali.

Ak Trump, ktorý sa čoskoro stane ďalším americkým prezidentom, podľa nich chce, ako už skôr deklaroval, stíhať zločincov, potom ho nechajme, aby sa kriminálnici zodpovední za zločiny genocídy zodpovedali za svoje činy. Ak sa, ako tvrdí chce postaviť islamskému terorizmu, mali by sme ho podľa nich nechať, aby konal.

“Ak je jeho nadchádzajúca administratíva frustrovaná status quo medzinárodného spoločenstva, nechajme ho prelomiť bludný kruh slabých rezolúcií a prázdnych vyhlásení a berme vážne podiel USA na “zodpovednosti chrániť” politický záväzok jednomyseľne prijatý členmi Valného zhromaždenia OSN na svetovom summite v roku 2005,” tvrdia.

Záväzok hovorí o tom, že ak štát zlyhal v ochrane svojho obyvateľstva, medzinárodné spoločenstvo musí byť pripravené kolektívne konať, aby ho ochránilo v súlade s Chartou OSN.

V roku 2016 kresťanská organizácia Americké centrum pre právo a spravodlivosť, ktorá presadzuje ústavné a ľudské práva, zverejnila plán siedmich bodov na zastavenie genocídy Islamského štátu voči kresťanom, ktorý môže byť použitý v prípade, ak USA uzná, že ide o genocídu.

“Tieto praktické kroky zahŕňajú napríklad výzvu orgánom OSN, aby formálne uznali genocídy, ku ktorým dochádza, stíhali vojnových zločincov a vytvorili bezpečnostné zóny pre obete genocídy, čo by tiež mohlo prispieť k eliminovaniu masovej migrácie. Vyzývame novozvoleného amerického prezidenta Donalda Trumpa, aby seriózne zvážil tieto i ďalšie praktické návrhy,” uzavreli.

Článok dostupný tu: http://www.teraz.sk/zahranicie/trumpova-administrativa-sa-musi-popaso/234595-clanok.html

Latest - Najnovšie - Actualités
bottom of page