top of page

20 rokov po smrti Roberta Remiáša: Ľudia si zaslúžia pravdu a spravodlivosť

Citát z Programového vyhlásenia vlády: "Vláda SR pripraví ústavný zákon, ktorý umožní prekonanie účinkov amnestií zastupujúceho prezidenta SR z roku 1998, ktorými sa zamedzilo dôsledné vyšetrenie a spravodlivé uzavretie trestných činov súvisiacich so zavlečením občana SR do zahraničia." Nedajte sa prekvapiť: Taký zámer v programe vlády SMERu nenájdete - ani v prvej, ani v druhej. A keďže máme tretiu Ficovu "vládu kontinuity", tak zámer zrušiť amorálne samoamnestie kriminálnych činov slovenskej štátnej moci z rokov 1994 - 98 nenájdeme ani u novej garnitúry. Dnešní koaliční partneri SMERu pri narýchlo spísanej marcovej vládnej dohode mali evidentne iné priority...

Uvedený citát je z programu koalície Ivety Radičovej. Vytrvalým nositeľom aktívnej pamäti na zavraždeného Roberta Remiáša a úsilia o spravodlivosť bolo zvlášť KDH. Keď to v roku 2010 s vládnym návrhom nevyšlo, a keď predseda SMERu neprejavil v r. 2014 ochotu podporiť či pripraviť takýto návrh spoločne, predložil som začiatkom uplynulého roku nový návrh ústavného zákona spolu s početnou skupinou takmer všetkých opozičných poslancov. Bol dosiahnutý absolútny parlamentný rekord: Legislatívny návrh mal 60 signatárov - spolupredkladateľov. Som rád, že to bol rekord dosiahnutý práve pri téme spravodlivosti. Lebo zmysel pre spravodlivosť je základom skutočnej slobody a demokracie; a na Slovensku je jej nedostatok. Máme tu selektívnu zákonnosť a selektívnu spravodlivosť - výhodnú pre istotných, pre vplyvných, moci blízkych ľudí. Aj keď sme pri hlasovaní v marci 2015 nedosiahli schválenie návrhu, bola to dobrá príprava na úspešné budúce hlasovanie. Stále verím, že raz príde, lenže pri inak zloženom parlamentnom zbore.

Dôležitý princíp našej etiky hovorí, že v životných zápasoch nemusíme vždy vyhrávať, ale nesmieme sa nikdy vzdávať. Vzdať sa v zápase o spravodlivosť je totiž prehra vopred - sama osebe. Príležitosť sa v parlamente naplní, keď sa časti demokraticky (slobodne, netotalitne a zodpovedne) zmýšľajúcej časti koalície spoja s tými opozičnými a naprieč spektrom strán a jednotlivcov sa pokúsia o ústavnú väčšinu pri hlasovaní o predmetnom zákone. Návrh podaný poslancom Jánom Budajom dostatočnú zhodu nezískal. Bolo však potrebné hľadať čo najširšiu politickú podporu. Sólovanie a trieštenie zhodu neprinesie.

Smrť Roberta Remiáša je dôležitou a stále aktuálnou výzvou k objasneniu a potrestaniu nielen zosnovateľov kriminálneho únosu a zavlečenia občana Slovenska do cudziny, ale aj páchateľov úkladnej, objednanej vraždy. Zrušenie Mečiarových amnestií nie je pre vyšetrovanie vraždy zásadnou prekážkou, ako potvrdzujú mnohí odborníci a statoční vyšetrovatelia. Slovensko je však jedinou krajinou v modernej demokratickej Európe, kde takáto anomália v práve stále platí. Je nezhojenou, krvácajúcou ranou na mladej slovenskej demokracii. Zrušenie Mečiarových amnestií je dôležité viac pre budúcnosť Slovenska, než pre vysporiadanie sa s minulostou. Je to viac o formovaní a charaktere štátu než len o presadení účinnej spravodlivosti v jednom zločinnom príbehu.

Maximum, čo nateraz dokázal zo seba v tejto záležitosti Robert Fico dostať, bolo morálne odsúdenie Mečiarových amnestií. Ale formálnoprávne ich nikdy nebol ochotný zrušiť. Napriek tomu, že boli prijaté v hrubom rozpore s princípmi právneho štátu. Nekonaním tak radšej zostáva lojálny svojmu bývalému koaličnému partnerovi z trenčianskej Elektry.

Tentoraz bola šanca oveľa väčšia. SMER už zablokovať ústavnú väčšinu nedokáže. Keby v parlamente neprevládli právnické kľučky, ale statočnosť a odvaha, keby zmysel pre právny štát prevládol nad kontinuálnym budovaním právnického štátu, hlasovanie o zrušení hanebných amnestií by bolo úspešné a posledné. Ide o postoj dôležitý nielen pre spravodlivosť pri aktoch štátneho terorizmu, dôležitý nielen pre matku a príbuzných Roberta Remiáša, ale pre celý národ, spoločnosť a štát. Je to rozhodnutie nie o minulosti, ale o budúcnosti Slovenska. Smutné, 20. výročie známej vraždy pre tento parlament - žiaľ - nebolo momentom pre posilnenie spravodlivosti. Škoda... Ale nesmieme sa vzdávať!

Človek potrebuje pravdu a spravodlivosť, aby žil dôstojným životom.

Ľudia si zaslúžia pravdu a spravodlivosť viac než vlaky zadarmo! Článok je dostupný tu: http://www.cestaplus.sk/cestaplus/clanok/ludia-si-zasluzia-pravdu-a-spravodlivost

Latest - Najnovšie - Actualités
bottom of page